Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Türk otomobil piyasasında Haziran rekoru!

Türk otomobil piyasasında Haziran rekoru!

Admin Admin - - 3 dk okuma süresi
17 0

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği her ayın ilk günlerinde paylaştığı sıfır otomobil pazar verilerini bu ay yine paylaştı. Artan kur oranları sebebiyle her gün zam üstüne zam yapılan otomobil piyasasında yine rekor kırıldı. Peki Haziran ayında sıfır otomobil satış oranları yüzde kaç arttı? İşte detaylar…

Tüm zamanların en iyi Haziran ayı yaşandı!

Türkiye’de özellikle son 2 aydır sıfır otomobil fiyatları ciddi oranda yükselişte. Öyleki bazı otomobil markalarının 1 milyon TL’nin altında fiyata sahip otomobili kalmadı. Buna bir de sıfır otomobil tedarikindeki sıkıntıları ve sıfır araçların olmadığın eklediğimiz Türkiye’de yaşanan durum için kaos demek yanlış olmaz.

Ancak yaşanan bunca olumsuz durum otomobil piyasalarında küçülmeyi işaret etmedi. Türk otomobil piyasasının son 10 yılının en iyi Haziran ayını geride bıraktık. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin (ODMD) resmi verilerine göre 2023 Haziran ayı satışları, geçtiğimiz yıla göre yüzde 37.5 artış gösterdi.

Bununla birlikte toplamda 110 bin 861 adet sıfır otomobilin satıldığı Haziran ayında bu araçların 89 bin 833 tanesini binek otomobiller oluşturdu. Geriye kalan 21 bin 28 adet otomobilse hafif ticari sınıfında. 110 bin 861 adetlik satış ile birlikte 2023 yılının Haziran ayı son 10 yıldaki satış ortalamalarına bakıldığında yüzde 53.8 oranında bir artış gösterdi.

SUV’lar birinci tercih olmaya devam ediyor!

Genel klasmanda en çok satılan modelleri incelediğimizde ilk iki sırada herhangi bir SUV modeli göremesekte bu durum bizi yanıltmasın. 2023 yılının Haziran ayında pazarda en çok satılan gövde tipi geçen ay ve ondan önceki ayda olduğu gibi yine SUV modelleri oldu.

2023 yılının Ocak ayından Haziran ayına kadarki sürece baktığımızdaysa SUV satışları pazarın yüzde 45.9’luk payına sahip. Yani neredeyse satılan her 2 otomobilden 1’i SUV. Ocak-Haziran döneminde toplam satışları 200 bin otomobili aşan SUV’ları yüzde 29.1’lik yüzde ile sedan otomobiller takip ediyor. Bunlara ek olarak bir de Haziran ayında 8 bin 301 adet hibrit , 2 bin 626 adette elektrikli otomobil satıldı.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir