Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Oyun
  4. »
  5. Konsollarda “CD” dönemi bitiyor!

Konsollarda “CD” dönemi bitiyor!

Admin Admin - - 3 dk okuma süresi
16 0

90’lı yılların çocukları oyun kasetleri ile büyüdüler. Özellikle Atari ile başlayan efsane daha sonralarında evdeki bilgisayara takılan oyun CD’lerine döndü. Bugünlerdeyse artık daha çok koleksiyonerlerin ilgisini çeken kutulu oyun CD’leri için üzücü haber geldi. Xbox tarafından yapılan açıklamaya göre konsollarda kutulu oyun/CD dönemi bitiyor. İşte detaylar…

Xbox: Fiziksel oyunlar (kutulu/CD) Avrupalı tedarikçiler tarafından stoklanmıyor!

Fiziksel oyun dönemini hatırlayan okurlarımız vardır. Özellikle büyük oyun üreticilerinin oyun CD’leri yanında verdiği figürler unutulmazdır. O dönemlerde çıkan oyunların kalitesinden midir yoksa sadece oyunlara ulaşımın bu kadar zor olmasından mıdır bilinmez ancak birçok şey daha keyifliydi orası kesin.

Xbox tarafından yapılan bir açıklamaysa oyuncuları oldukça kırdı. Konsol üreticisi Avrupalı tedarikçilerin artık kutulu oyunları stoklamadığını bildirdi. Yani bu işletmeler ilk etapta aldıkları kutulu oyunların stoklarını bitirmeyi beklediklerini ve daha sonrasında yeni ürünler sipariş etmediklerini belirtti.

Konuyla ilgili olarak satıcılara, tedarikçi firmalara ve aracı firmalara bu sorunun sebebi sorulduğundaysa alınan cevap oldukça kısa ve net: satışların düşük olması. Evet kutulu oyunlar oldukça zevkli ancak bu ürünleri alan kitle artık oldukça kısıtlı. Kullanıcılar daha çok bulut üzerinden oyunları satın alıp indirmeyi tercih ediyor.

Temele baktığımızda bu durum aslında normal. Her kullanıcı koleksiyonerler gibi düşünmüyor veya onlar kadar oyunlar ile bağ kurmuyor. Ayrıca bunların yanında konsolların CD girişleri olmayan versiyonlarının daha uygun fiyatlara satıldığını da eklemeliyiz. Bir de tüm oyunları CD olarak satın almanın getirdiği “depolama ve yer kapasitesi” sorunları var. Son olarak bu CD’lerin çizilmesi gibi problemler de cabası.

xbox kutulu oyun

Peki siz perakendecilerin Xbox için kutulu oyun/CD stoklarının giderek azalması ve tercih edilmemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir