Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomobil
  4. »
  5. Zorunlu Trafik Sigortası azami prim artış oranı belli oldu

Zorunlu Trafik Sigortası azami prim artış oranı belli oldu

Admin Admin - - 2 dk okuma süresi
10 0

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle, Zorunlu Trafik Sigortası primlerinde 2024 düzenlemesine gidildi. Önümüzdeki yılın ilk üç ayını etkileyecek karar, aylık azami prim artış oranının yüzde 5 olacağını gösteriyor.

Zorunlu Trafik Sigortası için azami prim artış oranı belli oldu

Resmi Gazete’deki bilgiye göre 2024 yılının Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayları için Zorunlu Trafik Sigortası aylık azami prim artış oranı yüzde 5 olacak. Mayıs’tan itibaren ise hasar maliyet endeksine göre her ay fiyatlandırma yapılacak.

Değişiklikle 2024 yılının ilk 4 ayında belirli oranda artacak prim tutarları, Mayıs’tan itibaren her ay yeni hasar maliyet endeksi doğrultusunda güncellenecek. Böylece prim tutarları, maliyet artışlarıyla birlikte ekonomik koşullar altında belirlenmiş olacak.

Resmi Gazete’deki açıklamada, “Trafik sigortası tavan fiyatının 2024 yılı Ocak, Şubat, Mart, Nisan ayları için aylık yüzde 5 olarak, 2024 yılı Mayıs ayından itibaren hasar maliyet endeksine göre her ay bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden hesaplanacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Hasar maliyet endeksi hesaplamasında ise yine TÜİK verileri kullanılacak. Buna göre asgari ücret artışı yüzde 45, yedek parça ve aksesuar fiyat artışı yüzde 30, araç fiyatlarındaki artış yüzde 15, bakım onarım fiyatlarındaki artış ise yüzde 10 olacak.

Öte yandan Sigorta Kurulu Başkanlığı, 2024 yılının Ocak-Nisan ayları için belirlenen artış oranıyla Mayıs’tan itibaren uygulanacak hasar maliyet endeksi temelli oranlar üzerinde düzenleme yapma hakkına sahip. Bu da yüzdelik oranların değişebileceği anlamına geliyor.

Peki siz bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir