Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Google’dan sonra bir darbe de Apple’a! Rekor ceza mı geliyor?

Google’dan sonra bir darbe de Apple’a! Rekor ceza mı geliyor?

Admin Admin - - 3 dk okuma süresi
10 0

Apple ile Spotify arasında devam eden AB antitröst davası, Apple aleyhine sonuçlanacağa benziyor. Bu anlamda Apple rekor bir ceza alabilir.

Google, Epic Games ile olan hukuk mücadelesini kaybetti. Bildiğiniz gibi Epic Games hem Apple hem de Google’la alternatif ödeme yöntemleri konusunda davalıktı. Ancak Spotify ile Apple arasında da benzer bir antitröst davası sürüyor. Ortaya çıkan bilgilere bakılırsa AB bu davada Spotify lehine karar verecek. Bu anlamda Apple için de rekor bir ceza gelme ihtimali var.

Apple, Spotify alternatif ödeme davası için rekor ceza ihtimali!

Apple ile Spotify arasında gelişen sorunlar eskiye dayanıyor. Spotify, daha önce App Store kuralları doğrultusunda Apple Pay ile ödeme alıyordu. Ancak artan komisyon maliyetleri nedeniyle Spotify, alernatif ödeme yöntemleri kullanmaya başladı. İddiaya göre Apple, Spotify’ın alternatif ödeme yöntemleri için abonelerini bilgilendirmesini engelledi.

Bu anlamda Spotify, bir süre sonra Apple Pay ile premium abonelik satmamaya başladı. Artan komisyon maliyetleri ve Apple’ın engellemeleri sonrası Spotify, 2020 yılında Avrupa Komisyonu’nda Apple’a antitröst davası açtı. Ortaya çıkan bilgilere göre AB, bu davada Apple aleyhine karar alacak. Bu anlamda AB, Apple’dan bu uygulamaya son vermesini istiyor. Ancak Apple bu kadar ucuz da kurtulamayacak gibi görünüyor.

Buna göre Avrupa Komisyonu, antitröst kurallarını ihlal eden şirketlerden yıllık gelirlerinin yüzde 10’u kadar bir para cezası talep ediyor. Buna göre Apple, suçlu bulunursa 40 milyar doları bulan rekor bir ceza ödemek zorunda kalabilir. Apple ile Spotify arasında süren antitröst davası için kararın da yakında açıklanması beklentiler arasında.

Tahminler ise Avrupa Komisyonu’nun bu kadar büyük bir tazminat istemeyeceği yönünde. Ancak komisyon bu tür davalar sonrası şirketlerin ceza alan uygulamalara son vermesini istiyor. Bu anlamda AB’nin bu kararı sonrası Apple, alternatif ödeme yöntemlerine izin vermek zorunda kalabilir.

Apple, NFC ile ödeme için de Avrupa Komisyonu’nda başka bir suçlama ile de karşı karşıya. Ancak Apple o davada NFC ile temassız ödeme konusunda diğer firmalara da izin verme kararı aldı. Böylece komisyon Apple’a ceza vermekten vazgeçti. Bu anlamda Spotify, Apple alternatif ödeme davasında da Apple’ın politikayı değiştirmesinin cezayı önleme ihtimali var.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir