Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal Medya
  4. »
  5. TikTok yasağıyla ilgili yeni gelişme

TikTok yasağıyla ilgili yeni gelişme

Admin Admin - - 2 dk okuma süresi
5 0

TikTok, geçtiğimiz yıl yaşanan bazı skandallar nedeniyle dünya gelinde tepkiye neden oldu. ABD’de bir yargıç, Teksas eyaletinde yürürlüğe giren TikTok yasağı ile ilgili yeni bir karar alındığını açıkladı. İşte detaylar…

ABD, devlet kurumlarındaki TikTok yasağı ile gündemde

Columbia Üniversitesi’ndeki Knight First Amendment Enstitüsü, temmuz ayında Teksas eyalet hükümetinin TikTok yasağının “öğretim üyelerinin TikTok ile ilgili araştırma yapmasını engellediğini veya ciddi şekilde engellediğini” öne sürerek dava açtı. ABD Bölge Hakimi Robert Pitman, Teksas kısıtlamasının veri koruma endişelerinden kaynaklandığını söyleyerek davayı reddetti.

Konu hakkında açıklama yapan Pitman, “Devlet üniversitesi öğretim üyeleri ve tüm kamu çalışanları, TikTok’u kişisel cihazlarında kullanmakta özgürdür (bu tür cihazlar devlet ağlarına erişim için kullanılmadığı sürece)” ifadelerine yer verdi.

TikTok, Mayıs ayında Montana’ya, şirketin ve kullanıcıların Birinci Değişiklik’teki ifade özgürlüğü haklarını ihlal ettiğini ileri sürerek ABD eyalet yasağını çeşitli gerekçelerle engellemek amacıyla dava açmıştı. Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere 30’dan fazla eyalet ve ABD federal kurumu TikTok’u hükümet cihazlarında yasakladı.

Aralık 2022’de Kongre tarafından zorunlu kılınan federal cihazlara yönelik TikTok yasağı, ulusal güvenlik ve güvenlik araştırması faaliyetleri varsa geçersiz sayılıyor. Bununla birlikte ABD’de 150 milyondan fazla kullanıcısı olan TikTok, ABD verilerini uygunsuz şekilde kullandığını reddediyor.

Türkiye ve ABD başta olmak üzere çok sayıda ülke, TikTok’un Çin hükümetine yakınlığı ve dünya çapındaki kullanıcı verilerini elinde tutmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Ülkemizde TikTok’un devlet kurumlarında yasaklanıp yasaklanmayacağı henüz bilinmiyor.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir