Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Suudi Arabistan petrolde ek üretim kesintisine ağustosta da devam edecek

Suudi Arabistan petrolde ek üretim kesintisine ağustosta da devam edecek

Admin Admin - - 3 dk okuma süresi
3 0


Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’nın haberine göre, ülke, temmuzda gönüllü olarak uygulamaya koyduğu günlük 1 milyon varillik petrol üretim kesintisi kararını ağustos ayını da kapsayacak şekilde uzatma kararı aldı.


Kararla birlikte, Suudi Arabistan’ın günlük petrol üretimi ağustosta yaklaşık 9 milyon varil seviyesinde olacak.


Söz konusu kesinti, ülkenin nisanda duyurduğu ve Aralık 2024’ün sonuna kadar devam edecek gönüllü üretim kesintisine ek olduğu bilgisi verildi.


Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, 4 Haziran’da Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen 35’inci OPEC+ Bakanlar Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, temmuz ayı için ülkesinin gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek petrol üretim kesintisine gideceğini, duruma göre bu kesintinin uzatılabileceğini ifade etmişti.


Rusya, petrol ihracatını günlük 500 bin varil azaltacak


Rus haber ajansı TASS’ta yer alan habere göre ise Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, ülkesinin ağustosta gönüllü olarak petrol ihracatını günlük 500 bin varil azaltma kararı aldığını duyurdu.


Novak, daha önce Rusya’nın petrol üretimini martta günlük 500 bin varil azaltma kararı aldığını duyurmuş, daha sonra bu uygulama yıl sonuna kadar uzatılmıştı.


TASS’a göre, yeni karar üretimden çok ihracatı etkiliyor.

Kaynak: trthaber.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir