Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Disney Plus Türkiye kararını verdi!

Disney Plus Türkiye kararını verdi!

Admin Admin - - 2 dk okuma süresi
10 0

Disney Plus, platformdaki tüm orijinal Türk yapımlarını kaldırdı. Peki böyle bir karar neden alındı. Dijital içerik platformu, Türkiye’den ayrılmaya mı karar verdi yoksa ardında başka bir neden mi gizli? Şirketten yapılan ilk açıklamalar ve boykot çağrıları, hepsini “Disney Plus Türkiye kararını verdi” videomuzda sizlerle paylaşıyoruz…

Disney Plus Türkiye, içerikleri neden kaldırdı?

İlk olarak 2019 sonunda yayın hayatına başlayan Disney Plus, tam bir yıl önce (14 Haziran) Türkiye’ye giriş yaptı. Henüz ne kadar başarılı olduğunu, Netflix ve Amazon Prime gibi rakiplerine kıyasla pazarda kaçıncı sırada olduğunu bilmiyoruz. Fakat dünya genelinde Netflix ile dişe diş rekabet etmeyi başardı.

Türkiye’de de özellikle yeni Star Wars dizi ve filmleri başta olmak üzere orijinal Türk yapımları, Marvel serisi gibi onlarca farklı içeriği barındırdığı için kullanıcılar tarafından oldukça sevildi. Üstelik fiyatı da Netflix’in yarısı civarındaydı.

Kullanıcılar her şeyin yolunda gittiğini düşünürken, Disney Plus ani bir karar aldı ve platformdaki tüm orijinal Türk yapımlarını kaldırdı. Halihazırda çekimi devam eden ve yayınlanacağı açıklanan içeriklerin ise akıbeti bilinmiyor.

Bu kararın ardında Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (The Armenian National Committee of America-ANCA) isimli bir topluluğun lobi faaliyetlerinin etkisinin olmuş olabileceği dile getirildi. Bunun üzerine Türkiye’de boykot çağrıları yapılmaya başlandı. Fakat Disney Plus, bu kararın Türkiye’ye özel olmadığını ve Atatürk dizisinin planlanan tarihte yayınlanacağını dile getirdi. Detaylı bilgi için videomuzu izleyebilirsiniz.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir