Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Samsung Qualcomm işlemci anlaşmasına MediaTek hamlesi

Samsung Qualcomm işlemci anlaşmasına MediaTek hamlesi

Admin Admin - - 3 dk okuma süresi
11 0

Samsung, amiral gemisi modelleri için Qualcomm ile var olan anlaşmasını uzatma kararı aldı. Böylece Galaxy S25 ailesinde Snapdragon 8 Gen 4 görmemiz neredeyse kesinleşti. Ancak Qualcomm işlemcilerin pahalı olması MediaTek’in Samsung’un kapısını aşındırmasını sağlıyor. Bir sızıntıya göre Samsung, MediaTek ile de Dimensity işlemcileri için anlaşma imzalayabilir.

Samsung, orta üst segment için MediaTek ile anlaşabilir

Samsung’un Qualcomm anlaşması önemli olsa da firmanın orta üst segment telefonlarında Qualcomm kullanmak istemiyor. Bunun temel nedeni ise Qualcomm işlemcilerin 200 dolara varan maliyetleri. Akıllı telefon maliyetlerini yukarı çeken bu durumun Snapdragon 8 Gen 4 ile daha artacağı da iddialar arasında.

Samsung bu anlamda Exynos işlemcileri ile bu maliyetleri aşağı çekmenin peşinde. Ancak Exynos işlemcilerin performans tarafında kullanıcıların kafasında soru işaretleri bıraktığı da bir gerçek. İşte son iki yılda işlemcileriyle yükselen MediaTek Dimensity işlemcileri ile bu yaraya merhem olmak istiyor.

Ortaya çıkan sızıntıya göre Samsung’ta MediaTek tarafından gelen teklifi değerlendirmeye aldı. Güney Koreli teknoloji devinin işlemci üretim maliyetleri ile MediaTek teklifini karşılaştırdığı konuşuluyor. Exynos işlemciler AMD ile yaptığı grafik birimi işbirliği ile amiral gemisi tarafında iddialı hale geldi. Ancak orta ve orta üst seviyede hem MediaTek hem de Qualcomm iddialı işlemcilere sahip.

MediaTek’in özellikle hem Dimensity 9300 hem de 8300 ve 8300 Ultra işlemcileri önemli performans değerlerine sahip. Xiaomi’nin de bu sene önemli modellerde MediaTek kullanması firmanın pazar payını da artırıyor. MediaTek ise Samsung ile çok daha geniş bir pazara hitap etmenin peşinde.

Bildiğiniz gibi Samsung, tahtını kaybetmiş olsa da hali hazırda en çok akıllı telefon sevkiyatı yapan Android üreticisi. MediaTek ise hali hazırda giriş ve bazı orta seviyelerde Samsung ile çalışıyor. Ancak firmanın asıl hedefi orta üst seviye hatta imkan olursa amiral gemisi seviyesine kadar anlaşma sağlamak.

Tüm bunlara karşın Samsung A55 gibi üst orta segment modellerinde Exynos 1380 kullanmayı da tercih edebilir. Bu anlamda MediaTek’in işlemci başına ne kadar maliyet çıkardığı da merak konusu.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir