Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomobil
  4. »
  5. Koreli Hyundai, Suudi Arabistan’da elektrikli araç üretecek

Koreli Hyundai, Suudi Arabistan’da elektrikli araç üretecek

Admin Admin - - 3 dk okuma süresi
16 0

Suudi Arabistan, 2030 yılına kadar yılda 300 binden fazla otomobil üretmek istiyor. Ülke, kendi markaları Ceer ve Lucid Motors’un yanında yeni yatırımları da kendine çekiyor. Hyundai, elektrikli araç ve içten yanmalı motora sahip araçlar için Suudi Arabistan sınırları içinde yeni bir fabrika kurmaya karar verdi.

Koreli Hyundai, Suudi Arabistan’da elektrikli araç üretecek

futureflow.life ‘da yer alan habere göre Hyundai, Suudi Arabistan’da yeni bir otomobil fabrikası kuracak. Böylece Güney Koreli şirket, petrol zengini krallıkta otomobil üretiminde elektrikli araç üreticisi Lucid Motors’a katılacak. Fabrika, Arabistan‘ın egemen servet fonu olan Kamu Yatırım Fonu (PIF) ile ortaklaşa inşa edilecek.

PIF ve Hyundai tarafından ortak bir açıklama yapıldı

Bu açıklamaya göre tesisin yıllık 50 bin elektrikli ve içten yanmalı motorlu otomobil üreteceği açıklandı. Fabrika, Güney Koreli üreticinin Orta Doğu’da elektrikli araç ürettiği ilk fabrika olacak. PIF, yeni ortak girişimde yüzde 70 hisseye sahip olacak. Kalan yüzde 30 ise Hyundai’nin. Projeye yapılacak toplam yatırımın 500 milyon doları aşacağı tahmin ediliyor.

Hyundai, teknik ve ticari yardım sağlayarak yeni üretim tesisinin gelişimini desteklemek için stratejik bir teknoloji ortağı olarak da hareket edecek. Tesisin temeli, 2024 yılında atılacak. Üretime geçmesi ise 2026 yılını bulacak. Şimdilik fabrikada hangi modellerin üretileceği bilinmiyor.

Hyundai’nin dış ilişkiler ekibinin üst düzey yöneticilerinden Park Jiwoo’ya göre Hyundai, tesisi muhtemelen Cidde yakınlarındaki Kral Abdullah Ekonomi Şehri’nde geliştirecek.

Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman, ülkenin petrole bağımlı ekonomisini çeşitlendirmek istiyor. Cidde merkezli yerli otomobil endüstrisinin geliştirilmesi de bu hedefin bir parçası.

PIF’ın aynı zamanda Ceer adında kendi elektrikli araç markası da bulunuyor. PIF, sektör için bir tedarik zinciri geliştirmek adına gereken metalleri ve mineralleri güvence altına almak amacıyla uluslararası ve yurt içinde yatırım yapıyor.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir