Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomobil
  4. »
  5. Xiaomi Su7 vs Model S vs Taycan! Kim kazanır?

Xiaomi Su7 vs Model S vs Taycan! Kim kazanır?

Admin Admin - - 4 dk okuma süresi
3 0

Çinli teknoloji üreticisi Xiaomi bugün yaptığı lansman ile birlikte yeni elektrikli otomobilini duyurdu. Yapılan lansman ile piyasaya iddialı bir giriş yapan model ile ilgili ilk sorularda gelmeye başladı. Etkinlik esnasında sürekli Model S ve Taycan’a göndermeler yapan marka iddiasını konuşturmaya devam etti. Peki üç otomobili kıyasladığımızda kim öne geçiyor? İşte detaylar…

Xiaomi Su7 vs Tesla Model S vs Porsche Taycan!

Öncelikle birçok kişi Xiaomi Su7 modelinin Tesla tarafında Model 3 ile rakip olduğunu düşünüyordu. Ancak marka tarafından yapılan açıklamada Xiaomi Su7 modelinin boyut olarak BMW 5 Serisi ile benzer olduğunu belirtti. Yani otomobil D segmentine hitap etmekte. otomobil BMW, Mercedes gibi büyük Alman otomotiv firmalarının eski tasarımcılarından oluşan bir ekip ile tasarlanmış.

Bu da aslında bizlere otomobilin dışarıdan bakıldığında Alman otomobil tasarımlarına neden bu kadar yakın durduğunu açıklıyor. Karşılaştırmamıza otomobillerin sürtünme katsayıları ile başlayalım. Porsche Taycan 0,22 gibi oldukça düşük ve başarılı bir sürtünme katsayısına sahip. Tesla Model S’e baktığımızdaysa bizleri 0,208 Cd’lik bir sürtünme katsayısı karşılıyor. Dediğimiz gibi bunlar oldukça başarılı değerler. Ancak Xiaomi Su7 0.195 Cd’lik sürtünme katsayısı değeri ile diğer 2 otomobilin önüne geçiyor.

Otomobillerin bir de motor gücü ve hızlarına bakalım. Lansmanda paylaşılan verilere göre sırasıyla Taycan, Model S ve Xiaomi SU7’nin hızlanma verileri şöyle; 16 bin RPM, 20 bin RPM ve 21 bin RPM. Burada da SU7 öne geçmiş durumda ancak tork bakımından Taycan 610 Nm değeri ile birinci sırada. Onu hemen arkasından 500 Nm ile SU7 ve 480 Nm ile de Tesla Model S takip ediyor.

Ayrıca maksimum hız konusunda yapılan kıyaslamada da SU7 265 km ile birinci sırada yer alıyor. Onu 2. sırada 260 km ile Taycan ve 3. sırada 250 km ile Model S takip ediyor. Otomobillerin 0-100 km hızlanma verileri ise şöyle:

  1. SU7: 2.78 saniye
  2. Taycan: 2.93 saniye
  3. Model S: 3 saniye

Son kıyaslamamızı ise otomobillerin menzilleri ile yapacağız. Burada SU7 132 kWh bataryalı versiyonda 1000 km, 150 kWh bataryalı versiyonda ise 1200 km menzil sunuyor. Bunun yanında Tesla Model S 660 km menzil sunarken Taycan ise 450 km menzile sahip.

Peki sizce hangi otomobil daha iyi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın…

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir