Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Xiaomi Note 10 Lite MIUI 14 güncellemesi almayacak

Xiaomi Note 10 Lite MIUI 14 güncellemesi almayacak

Admin Admin - - 3 dk okuma süresi
17 0

Xiaomi, yakında tanıtılması beklenen Android 14 sürümü öncesi mevcut yapıların dağıtımını tamamlamak istiyor. Çinli şirket son dönemde giriş ve orta segmente odaklanırken, kısa bir süre önce beklenmeyen bir karar aldı. Bu kapsamda Xiaomi Note 10 Lite modelinin MIUI 14 güncellemesi iptal edildi.

Xiaomi Note 10 Lite MIUI 14 güncellemesi almayacak

Xiaomiui’nin haberine göre 2020 yılında kullanıcıların beğenisine sunulan Xiaomi Note 10 Lite modeli MIUI 14 güncellemesi almayacak. Şirketin sevilen modele gelmesi beklenen yeni yapıyı iptal ettiği belirtilirken, dahili MIUI kodlarındaki değişiklikler de bu durumu büyük ölçüde doğruluyor.

Xiaomi Note 10 Lite, kutudan Android 10 tabanlı MIUI 11 ile çıktı. Bugüne dek düzenli bir şekilde en yeni sürümleri alan akıllı telefon an itibariyle MIUI 13‘ü çalıştırıyor.

MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Xiaomi’nin yaptığı etkinlik ile birlikte yeni arayüzün önemli detaylarına artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız ama yine de sistem izin vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir çoğunu silebileceksiniz. Ayrıca Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

MIUI 14 güncellemesi

Şirketin bir diğer iddiası ise sistem performansının ciddi oranda geliştiği yönünde. Öyle ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna rağmen güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir iyileştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin verileri MIUI 14’ün bir önceki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

MIUI 14 güncellemesi

Bu sonuç MIUI arayüzünün yeniden ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere göre daha hızlı olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta fayda var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” adı verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.

yeni süper simgeleme özelliği

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir