Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Xbox, 2024 mali yılı ilk çeyreğinde rekor oyun geliri elde etti

Xbox, 2024 mali yılı ilk çeyreğinde rekor oyun geliri elde etti

Admin Admin - - 2 dk okuma süresi
12 0

Microsoft, donanım satışlarındaki yüzde 7’lik düşüşe rağmen 2024 mali yılının ilk çeyreğinde rekor düzeyde oyun geliri elde ettiğini bildirdi. Xbox, 1 Temmuz – 30 Eylül tarihleri arasında 3,9 milyar dolarlık etkileyici bir oyun geliri elde ederek bir önceki yıla göre yüzde 9’luk kayda değer bir artış gösterdi.

Xbox gelirindeki bu artış, birinci parti oyunlara ve Game Pass’in başarısına bağlanıyor

Bu başarıda Bethesda’nın merakla beklenen ve ilk haftalarında 10 milyondan fazla oyuncu toplayan Starfield’ın da önemli bir katkısı oldu. Bir yatırımcı görüşmesi sırasında Microsoft CEO’su Satya Nadella, oyunun Game Pass aboneliklerini artırmada önemli bir rol oynadığını ve “tek bir günde eklenen en fazla Game Pass aboneliği” için yeni bir rekor kırdığını doğruladı.

İçerik ve hizmet gelirleri yüzde 13 gibi övgüye değer bir artış gösterirken, donanım segmenti, özellikle konsol satışlarının azalması nedeniyle gelirde bir önceki yıla göre yüzde 7’lik bir düşüş yaşadı.

Microsoft’un 1. çeyrek 2024 raporunun, kısa süre önce tamamlanan 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın almasından elde edilen rakamları henüz içermediğini belirtmek gerekir. Bu devasa anlaşmanın Xbox’ın performansı üzerindeki etkisinin, şirket sonraki mali çeyreklere ilerledikçe daha belirgin hale gelmesi bekleniyor.

Bu etkileyici performans, Game Pass gibi teklifler aracılığıyla dijital içerik ve hizmetlere güçlü bir vurgu yapan Microsoft’un oyun endüstrisinde devam eden öneminin altını çiziyor. “Starfield “ın başarılı lansmanı ve abonelik hizmetlerinin devam eden popülaritesi, Xbox’ı önümüzdeki çeyreklerde daha fazla büyüme ve yenilik için konumlandırdı.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir