Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal Medya
  4. »
  5. X (Twitter) değeri yüzde 72 düştü!

X (Twitter) değeri yüzde 72 düştü!

Admin Admin - - 3 dk okuma süresi
17 0

Fidelity’nin X’teki hissesine ilişkin son değerlemesi, Elon Musk’un sosyal ağının, Musk’ın şirketi Ekim 2022’de satın aldığı zamana göre yaklaşık yüzde 71,5 daha az değerli olduğunu gösteriyor. Twitter’a 44 milyar dolar ödeyen Musk şirketin ismini ve logosunu değiştirdiğinden bu yana işleri rast gitmiyor. Peki X değeri neden bu kadar çok düştü?

X değeri nasıl yüzde 71.5 düştü?

Fidelity’nin Blue Chip Büyüme Fonu’nun X’te nispeten küçük bir payı var. Fonun aylık güncellemesinde “X Holdings Corp.”‘un değeri listeleniyor. Şirketin hissesi 30 Kasım 2023 itibarıyla 5,6 milyon dolar. Fonun X’teki payı başlangıçta 19,7 milyon dolar değerindeydi ancak Nisan 2023 itibarıyla değerinin yaklaşık üçte ikisini kaybetti ve o zamandan bu yana daha mütevazı bir düşüş yaşadı.

Fonun X’teki varlığını azaltmadığını varsayarsak, son rapor tüm şirketin değerinin de yüzde 72 düştüğünü gösteriyor. Bu oldukça büyük bir rakam. Musk’un bir yıl önce Twitter için ödediği 44 milyar dolar dikkate alındığında, Fidelity’nin değerlemesindeki düşüş, X değerinin yaklaşık 12,5 milyar dolar olacağı anlamına geliyor.

X’in çalışanlara verilen hisse bağışlarının değerine dayanarak Ekim ayında kendisine yaklaşık 19 milyar dolar gibi bir değer verdiği bildirildi. Musk, Twitter’ı gizli tuttuğu için şirketin değerini ve gelirini dışarıdan belirlemek daha zor. Musk’un satın alımının birinci yıl dönümünde X’in değeri yeterince sallantılıydı. Musk, Kasım ayı ortasında Yahudi karşıtı bir tweet’e olumlu bir yanıt yayınlayarak işleri daha da kötüleştirdi.

X, büyük ölçüde içerik denetleme yaklaşımından dolayı, Musk’un görev süresi boyunca reklamverenleri elinde tutmakta sorun yaşadı. Musk, şirketin sahibi olduktan kısa bir süre sonra şirket personellerinin çoğunu işten çıkardı. Bu gibi sebeplerden dolayı 2023 yılında X değeri büyük düşüşler yaşadı. 2024 yılında işlerin seyri değişecek mi hep beraber göreceğiz.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir