Sozcuk.Net

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Teknoloji
 4. »
 5. Uzaya çıkan Alper Gezeravcı’dan ilk sözler!

Uzaya çıkan Alper Gezeravcı’dan ilk sözler!

Admin Admin - - 5 dk okuma süresi
11 0

Türkiye’nin uzaya ilk defa insan gönderme projesi başarıyla gerçekleşti. Geçtiğimiz saatlerde Alper Gezeravcı SpaceX’e ait uzay aracıyla uzaya gönderilirken, Türkiye’yi gururlandırdı. Tabii astronotun uzaydaki ilk sözleri de kısa bir süre önce ortaya çıktı. İşte Alper Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözleri!

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözleri

Axiom Space tarafından Ax-3 Mission adı altında paylaşılan YouTube videosunda ilk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın sözlerine yer verildi. Gezeravcı, astronotların sıra sıra söz aldığı videoda uzaydaki konuşmasına Mustafa Kemal Atatürk ile başladı ve onun İstikbal Göklerdedir sözüne dikkat çekti.

Not: İlk Türk astronotun konuşması 12:42’den sonra başlıyor.

”Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonu için ilk Türk’ün uzaya adım attığı şu anda yüce atamızın sözüyle bu anı başlatmak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Atatürk’ün dahiyane sözü: İstikbal Göklerdedir!”

Türkiye’nin ilk astronotunun uzayda yapacağı deneyler

Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu kapsamında Alper Gezeravcı, fırlatmanın ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak ve 13 farklı bilimsel deneye imza atması bekleniliyor. İşte yapacağı deneylerden bazıları…

Uzay araçları için yeni nesil malzemeler geliştirilecek

TÜBİTAK MAM tarafından geliştirilen UYNA ve gMETAL deneyleriyle, yüksek sıcaklıklara dayanıklı, yüksek mukavemetli alaşımların üretilmesi ve kimyasal tepkimesiz koşullarda, katı parçacıklarla akışkan ortamı arasında homojen bir karışımın oluşturulmasına yer çekiminin etkisi araştırılacak.

Uzaya çıkan ilk Türk Alper Gezeravcı oldu!

Uzayda yaşam destek sistemleri incelenecek

 • Boğaziçi Üniversitesi tarafından geliştirilen UzMan deneyiyle, dünyada zorlu koşullara adapte olan mikroalg türlerinin yer çekimsiz koşullar altında büyüme ve dayanıklılık testleri gerçekleştirilecek, metabolik değişiklikleri incelenecek, karbondioksit yakalama performansları ve oksijen üretim kabiliyetleri belirlenecek.
 • Ege Üniversitesi tarafından geliştirilen EXTREMOPHYTE deneyiyle, uzayda ve yeryüzünde yetiştirilen ve de tuz stresine maruz bırakılan bitkilerde bazı fizyolojik ve moleküler yanıtlar karşılaştırılacak.

Uzay koşullarının insan sağlığı üzerindeki etkileri araştırılacak

 • Ankara Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen METABOLOM araştırmasıyla, uzay koşullarının insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin ortaya çıkarılması amaçlanıyor.
 • Hacettepe Üniversitesi tarafından geliştirilen MİYELOİD deneyiyle, uzay misyonu katılımcılarının maruz kalacağı kozmik radyasyon hasarının immünolojik olarak ölçülmesi ve değerlendirilmesi hedefleniyor.
 • Üsküdar Üniversitesi tarafından geliştirilen MESSAGE deneyiyle, uzay görevlerinde bağışıklık hücrelerinden hangilerinin yer çekimi tarafından direkt olarak etkileneceğinin belirlenmesi amaçlanıyor.

Uzayda yenilenebilir enerji kaynakları araştırılacak

 • Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından geliştirilen ALGALSPACE deneyiyle, uzayda Antarktik ve ılıman bölge mikroalglerinin büyüme verileri karşılaştırılarak, kutup alglerinin uzayda kullanımına yönelik bir çalışma gerçekleştirilecek.
 • Aynı üniversite tarafından gerçekleştirilen CRISPR-GEM deneyiyle, uzay görevi sırasında meydana gelen biyolojik ve biyolojik olmayan stresler karşısındaki savunma mekanizmaları anlaşılması ve geliştirilmesi amaçlanıyor.

Uzayda tıbbi uygulamalar incelenecek

 • Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerince hazırlanan PRANET deneyiyle, propolisin mikro yer çekimi ortamındaki bakteriler üzerindeki etkisi araştırılacak.
 • Haliç Üniversitesince yapılan VOKALKORD deneyiyle, solunum sistemi fizyolojisi içinde akıllı saat desteğiyle seste meydana gelen frekans değişiminden rahatsızlıkların tespit edilmesi ve yer çekimsiz ortamın etkilerinin insan sesi üzerine etkilerinin araştırılması planlanıyor.
 • Nişantaşı Üniversitesince gerçekleştirilecek OKSİJEN SATURASYONU deneyiyle, yapay zeka desteğiyle verilen havanın oksijen seviyesini hesaplayarak düşük yer çekiminin sebep olduğu farklılıklar ve rahatsızlıkların tanımlanması hedefleniyor.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir