Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal Medya
  4. »
  5. Twitch Güney Kore’den çekileceğini açıkladı!

Twitch Güney Kore’den çekileceğini açıkladı!

Admin Admin - - 4 dk okuma süresi
3 0

Dünyanın en büyük dijital canlı yayın platformu Twitch, kullanıcı sayısını sürekli olarak artırıyorken, kısa süre önce aldığı bir kararla bu sayıyı düşürecek gibi görünüyor. Öyle ki şirket, Güney Kore‘den çekilme kararı aldı. İşte ayrıntılar…

Twitch, Güney Kore’den çekiliyor!

Twitch Blog üzerinden CEO Dan Clancy tarafından duyurulan bu karar, ülkenin yüksek maliyetleri sebebiyle Güney Kore’den çekilme planlarını içeriyor. Bu açıklama, sosyal medyada tartışma konusu oldu.

CEO tarafından paylaşılan bilgilere göre Twitch, Güney Kore’de maliyetlerin aşırı yüksek olması sebebiyle hizmet vermekte zorlanıyor. Şirket, bu kararı almadan önce ilk olarak maliyetleri azaltma yoluna gitti. Bu kapsamda yayın kalitesi en yüksek 720p olacak şekilde sınırlandırıldı.

Twitch, maliyetleri azaltmaya yönelik adımlar atmış olsa da bu çabalar yetersiz kaldı. Özellikle Güney Kore’de ağ hizmetleri için ödenen ücretler, diğer birçok ülkeden kat kat daha yüksek seviyede. Bu da hizmet vermeyi oldukça zor hale getiriyor.

Zarar etmesine rağmen bir süre daha hizmeti sürdüren Twitch, en sonunda Güney Kore‘de daha fazla hizmet sunmanın sürdürülebilir bir yolu olmadığını açıkladı. Bu kapsamda şirket, 27 Şubat 2024 tarihi itibariyle artık hizmet vermeyecek.

Güney Kore’deki yayıncılar artık ne yapacak?

Twitch, Güney Kore‘deki yayıncılara yeni bir platforma geçiş yapmaları konusunda yardımcı olacağını açıkladı. Bu kapsamda bazı şirketler ile iletişimde olduklarını ve görüşmeler sona erince yayıncıların haberdar edileceği belirtildi.

Twitch, Güney Kore'den çekiliyor!

Twitch CEO’sunun ilgili açıklaması şu şekilde;

“Kore’deki Twitch hizmetlerimizi 27 Şubat 2024 tarihinde sonlandırmak gibi zor bir karar aldığımızı bu sabah Kore’deki topluluğumuzla üzülerek paylaştım. Bunun son derece hayal kırıklığı yaratan bir haber olduğunu anlıyoruz.

Dolayısıyla size bu zor kararı alma sebebimizi ve bu karardan etkilenen üyelerimizi nasıl desteklemeyi planladığımızı açıklamak istiyoruz. Esasen Twitch’in Kore’de faaliyet göstermesi aşırı derecede maliyetli ve Kore’deki hizmetlerimizi sürdürmenin yolunu bulabilmek amacıyla bu maliyetleri azaltmak için büyük çaba gösterdik.

Önce kaynak kalitesi için eşler arası (peer-to-peer) modelini denedik. Ardından kaynak kalitesini en yüksek 720p olacak şekilde sınırladık. Bu çabalarımız sonucunda maliyetleri düşürmemize rağmen Kore’deki ağ ücretlerimiz halen çoğu ülkedekinden 10 kat daha yüksek. Twitch, Kore’deki faaliyetlerini yürütürken yüksek bir zarara uğruyor ve ne yazık ki hizmetlerimizi bu ülkede sunmanın daha sürdürülebilir bir yolu yok…”

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir