Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Rus uzay aracı Progress MS-23 atmosferde yanarak yok oldu

Rus uzay aracı Progress MS-23 atmosferde yanarak yok oldu

Admin Admin - - 3 dk okuma süresi
3 0

Ne yazık ki çarşamba günü uzayda büyük bir talihsizlik yaşandı. Uluslararası Uzay İstasyonundaki (ISS) astronotlar, hafızalarından silinmeyecek bir olayla karşılaştılar. Astronotlar, bir Rus uzay aracı Progress MS-23’ün Dünya atmosferinde yüksek hızda yanmasına tanık oldu. İşte detaylar…

Rus uzay aracı Progress MS-23 atmosferde yanarak yok oldu!

Çarşamba günü Uluslararası Uzay İstastonu ISS’nin astronotları ilginç bir ana tanıklık ettiler. Rus uzay aracı atmosferde yandı. NASA’nın Progress 84 olarak tanımladığı Progress MS-23 uzay aracı yörünge karakoluna kenetlendi. Progress MS-23 kargo gemisi mayıs ayında ISS’ye yanaştı. Beraberinde astronotlar için yiyecek ve ekipman gibi malzemeleri getirdi. Uzay ajansı bu muhteşem etkinliği tamamen planladı. Aslında ISS’den ayrılan Rus kargo gemilerinin yanması bir prosedürün parçasıydı.

Asıl ilginç olan ise Rus uzay aracının yanmasına uzay istasyonundaki mürettebatın da tanık olması idi. Ortaya havai fişek patlamasını andıran görüntüler ortaya çıktı. Ayrıca NASA astronotu Jasmin Moghbeli, uzay gemisinin son anlarının bazı fotoğraflarını çekti.

Jasmin Moghhbeli ağustos ayında ISS’ye ilk kez geldi. Unutulmaz anlara şahitlik etme fırsatı yakaladı. Moghbeli, dramatik görüntüleri içeren bir sosyal medya gönderisi paylaştı. Yaptığı paylaşımda; “Bugün erken saatlerde Roscosmos kargo aracı Progress, uzay istasyonundan ayrıldı.” diye yazdı.

Amerikalı astronot, uzay aracının yörüngede altı ay kaldığını söyledi. Ayrıca Rus uzay aracının uzay istasyonundan ayrıldıktan yaklaşık dört saat sonra yandığını tespit ettiğini ekledi. Ayrıca Moghbeli, “Düşündüğümden daha hızlı oldu. Yalnızca 2-3 dakika kadar görme imkanımız oldu. Bana biraz havai fişekleri hatırlattı. Özellikle de parçalandığında.” dedi.

SpaceX’in Dragon uzay aracının aksine Progress aracı tekrar kullanılamaz. Dolayısıyla onu Dünya atmosferinde yakarak imha etmek, ondan kurtulmanın en etkili yoludur. Progress uzay aracı aynı zamanda dev bir çöp kutusu görevi de görüyor.


Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir