Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal Medya
  4. »
  5. Rekabet Kurumu’ndan Meta’ya soruşturma

Rekabet Kurumu’ndan Meta’ya soruşturma

Admin Admin - - 2 dk okuma süresi
16 0

Facebook adıyla sosyal medya dünyasının yapıtaşı haline gelen Meta, 2023 yılında Twitter(X) ile rekabete girmek için Threads platformunu kullanıcılarının beğenisine sundu. İlk döneminde büyük bir ilgiyle karşılaşan platformla ilgili Meta’nın koyduğu bazı kurallar tartışmalara neden olmuştu.

Rekabet Kurumu, Threads ile Instagram’ı bağlaması nedeniyle Meta’ya dava açtı

Meta, Threads’ı ilk günden itibaren Instagram’ın “Yazışma bölümü” olarak tanıttı. Çıkış tarihi Twitter’ın çalkantılı dönemine denk gelince büyük bir ilgi gördü. Ancak Meta, Threads platformunun Instagram’ın bir parçası olduğunu adeta dayatması, Rekabet Kurumu’nun gözünden kaçmadı.

Yapılan açıklama şu şekilde;

Meta Platforms, Inc.in, kullanıma yeni sunmuş olduğu Threads isimli uygulamayı, Instagram uygulaması ile bağlamak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiasına yönelik yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 23.11.2023 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; Meta Platforms Inc. hakkında soruşturma açılmasına, 23-54/1031-M sayı ile karar vermiştir.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir