Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Redmi Note 11 Pro 5G Android 13 tabanlı MIUI 14 aldı

Redmi Note 11 Pro 5G Android 13 tabanlı MIUI 14 aldı

Admin Admin - - 3 dk okuma süresi
14 0

Güncelleme çalışmalarına son hız devam eden Xiaomi, yakında tanıtılması beklenen Android 14 öncesi mevcut Android 13’ü uyumlu tüm modellerine göndermek istiyor. Çinli üretici son olarak Redmi Note 11 Pro 5G modeli için benzer bir karar aldı. Redmi Note 11 Pro 5G için Android 13 tabanlı MIUI 14 güncellemesi kullanıma sunuldu.

Redmi Note 11 Pro 5G için Android 13 tabanlı MIUI 14 yayında

Xiaomi’nin 2022’de kullanıcıların beğenisine sunduğu Redmi Note 11 Pro 5G modeli Xiaomiui‘nin haberine göre MIUI 14 güncellemesi almaya başladı. Yeni yapı şu anda ilgili telefonun EEA ROM’unu (Avrupa) çalıştıran varyantları için yayınlanırken, çok yakında diğer ROM’lar için de kullanıma sunulacak. Öte yandan  MIUI-V14.0.1.0.TKCEUXM yapı numarasına sahip ve Haziran 2023 güvenlik yamasını bünyesinde barındırıyor.

MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Xiaomi’nin yaptığı etkinlik ile birlikte yeni ara yüzün önemli detaylarına artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız ama yine de sistem izin vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir çoğunu silebileceksiniz. Ayrıca Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

MIUI 14 güncellemesi

Şirketin bir diğer iddiası ise sistem performansının ciddi oranda geliştiği yönünde. Öyle ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna rağmen güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir iyileştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin verileri MIUI 14’ün bir önceki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

MIUI 14 güncellemesi

Bu sonuç MIUI arayüzünün yeniden ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere göre daha hızlı olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta fayda var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” adı verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.

yeni süper simgeleme özelliği

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir