Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Orman yangını, iPhone 14 sayesinde söndürüldü!

Orman yangını, iPhone 14 sayesinde söndürüldü!

Admin Admin - - 3 dk okuma süresi
13 0

Apple, iPhone 14 modellerini tanıtması ile birlikte acil durum uydu bağlantı sistemini de gözler önüne serdi. iPhone 14 kullanıcılarının hücresel veri ya da Wi-Fi’ye ulaşamadıkları dönemlerde uydu bağlantısı aracılığı ile acil durum mesajları göndermesine olanak sağlayan bu sistem, şimdiye kadar birçok kişinin hayatının kurtulmasını sağladı. Şimdi ise sıra ağaçlarda.

iPhone 14 ve uydu bağlantı sistemi orman yangınını önledi

Son dönemde ülkemiz dahil olmak üzere kuzey yarım kürede yaz aylarının da etkisi ile yangınlar bir hâyli artmış durumda. Kanada’nın geniş ormanlık alanları da yangının sıkça yaşandığı bölgeler arasında. Özellikle dağlık kesimlerde telefonların çekmemesi nedeniyle çoğu kişi yardım ekiplerine ulaşmakta zorluk çekiyor. Ancak bu noktada Apple’ın acil durum uydu bağlantı sistemi devreye girmiş gibi görünüyor.

Bölgesel kaynaklara göre Kanada’nın Ontario şehrindeki Dog Gölü’nde bir orman yangını ile mücadele eden bir çift, acil servislerle iletişim kurmak için iPhone 14 özelliğini kullandı. Acil durum mesajı üzerine harekete geçen yetkililerin bölgedeki yangına kısa sürede müdahale etmeyi başardı. Neyse ki yangın kısa sürede söndürüldü.

Gölde seyahat ederken, bir adada yangın olduğunu farkeden kişiler, iPhone 14’ün acil durum uydu bağlantı sistemini kullandıklarını belirtiyorlar. Daha sonrasında yetkililere haber veren kampçılar, bu sayede adada meydana gelen yangının daha fazla büyümesinin önüne geçmiş oldu.

Apple’ın acil durum uydu bağlantısı şimdiye kadar bazı bölgelerde mahsur kalan insanları kurtarmak için kullanılmıştı. Şimdiye kadar birçok hayat kurtaran bu özellik, şimdi ise bir ormanın yok olmasının önüne geçti.

Apple’ın iPhone 14 modelleri ile birlikte sunmaya başladığı acil durum uydu bağlantı sistemi oldukça yararlı olarak nitelendirilebilir. Peki siz yaşanan orman yangını ve Apple’ın acil durum uydu bağlantı sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir