Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Nvidia yapay zeka hızlandırıcı GPU ile rekor kırdı

Nvidia yapay zeka hızlandırıcı GPU ile rekor kırdı

Admin Admin - - 3 dk okuma süresi
15 0

Nvidia, 2023 üçüncü çeyreğinde geçen seneye göre yüzde 206 gibi rekor bir büyüme gerçekleştirdi. Ancak tahminlerin aksine bu rekor büyüme RTX grafik kartları satışından kaynaklı değil. Buna göre yapay zeka trendi, en çok Nvidia sevindirdi. İşte Nvidia rekor geliri ve kaynağı.

Nvidia, yapay zeka hızlandırıcı GPU satışında zirveyi gördü

Grafik kartı piyasasında önemli bir pazara sahip olan Nvidia, oldukça büyük bir gelir artışı ile karşımızda. Yapay zeka üzerine büyük yatırımlar yapan şirket, şimdi bu yatırımın meyvasını yiyor. Buna göre Nvidia 3. çeyrekte 18,12 milyar dolar gelir açıkladı. Bu gelirin 14,51 milyar doları ise H200 Tensor Core gibi yapay zeka hızlandırıcı GPU birimleri ve bulut hizmetleri gibi son kullanıcıya yönelik olmayan bir yerden geldi.

Her ne kadar Nvidia, geçen seneye göre RTX grafik kartı gelirlerini artırmış olsa da bu sene de şirket hedeflerin uzağında kaldı. Bu anlamda şirket 2022 yılından beri grafik kartı satışlarında büyük kan kaybetti. 2020 ve 22 arasında kripto para üretiminde RTX grafik kartları fazlasıyla baş rolü oynadı. Hatta bir dönem üst düzey RTX grafik kartlarını piyasada bulmak mümkün değildi.

Şirket bu anlamda 2022 yılı gelirlerinde hedeflerinin yüzde 51 gerisinde kaldı. O dönem Nvidia RTX grafik kartlarından yalnızca 1,58 milyar dolar gelir elde etti. Üçüncü çeyrekte ise şirket bu geliri 2,86 milyar dolara kadar çıkarmayı başardı.

Şirketin yapay zeka hızlandırıcı GPU tarafında ise ciddi bir rakibi bulunmuyor. Buna karşın hem AMD hem de Intel’in de bu büyük pazara yönelme ihtimali var. Uzmanlar, yapay zeka trendi yavaşlasa bile son bulmayacağı görüşünde. Bu anlamda Nvidia gelirlerinin yapay zeka ile rekor kırmaya devam etme ihtimali de yüksek. Özellikle Amazon, Microsoft, Google gibi firmalar yapay zekaya olan yatırımlarını her geçen gün artırıyor.

AMD ve Intel gibi rakiplerin ise yapay zeka hızlandırıcı GPU pazarına girip girmeyeceği merak konusu. Sizce Nvidia, bu büyük gelir farkı sonrası son kullanıcıya yönelik grafik kartı üretiminde küçülmeye gider mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir