Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. NVIDIA, Chat with RTX yapay zeka aracını duyurdu

NVIDIA, Chat with RTX yapay zeka aracını duyurdu

Admin Admin - - 2 dk okuma süresi
17 0

NVIDIA, bir RTX ekran kartı kullanarak bilgisayarda çalışmak üzere tasarlanan “Chat with RTX” adlı yeni yapay zeka asistanını tanıttı. Yapay zeka aracının erken geliştirici önizlemesine yayınlayan şirket, RTX 30 ve 40 serisinin ücretsiz test edebileceğini söyledi.

Chat with RTX yapay zeka aracı nedir?

NVIDIA tarafından yayınlanan demo uygulaması; kullanıcıların belgelerini, videolarını ve bilgisayarlarında yerel olarak depolanan diğer verileri kullanarak kişiselleştirilmiş bir sohbet botu oluşturmalarına olanak tanıyor. En az 8 GB belleğe sahip bir RTX 30 veya 40 serisi ekran kartı kullanarak bu aracı kullanabilirsiniz.

Şirketin açıklamasına göre Chat with RTX; dosyaların hızlı şekilde cihaz üzerinde sorgulanmasını ve analiz edilmesini sağlamak için ray-tracing özelliklerinden yararlanıyor. Örneğin, kullanıcılardan biri, test videosu yüklediğini ve yapay zeka aracıyla videodaki referansları kolayca bulabildiğini söyledi.

Chat with RTX aracının özellikle belge taramasında kullanılabileceği belirtildi. Onlarca sayfalık dosyalar arasından istediğiniz kısmı çekebilir ve araç tarafından özetlenmesini isteyebilirsiniz. Bu program aynı zamanda internet bağlantısına veya bulut hizmetlerine ihtiyaç duymadan kendi donanımınızla çalışıyor.

RTX ekran kartlarının gücünden yararlanan araç; belge özetleme, soru yanıtlama ve video transkripsiyonu gibi görevleri hızlı şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Aracın şu anda önizleme aşamasında olduğunu ve sadece RTX 30 ve 40 serisi ekran kartlarda kullanılabilir olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Diğer modellere ne zaman genişleyeceği ve kararlı sürümün ne zaman yayınlanacağı belirsiz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yanıtlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolayca paylaşabilirsiniz.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir