Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Oyun
  4. »
  5. Microsoft Activision Blizzard anlaşmasına yeşil ışık!

Microsoft Activision Blizzard anlaşmasına yeşil ışık!

Admin Admin - - 4 dk okuma süresi
15 0

Son dönemde oyun dünyasını kasıp kavuran Microsoft Activision Blizzard satın alımı gündem olmaya devam ediyor. Şirket geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği’nden onayı alırken, Birleşik Krallık Rekabet ve Ticaret Komisyonu satın alımı onaylamamıştı. Ancak şimdi, Microsoft’un elini güçlendirebilecek yeni bir karar geldi. Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

Microsoft Activision Blizzard satın alımı için Çin’den onayı aldı!

Microsoft’un 69 milyar dolarlık dev anlaşmayı tamamlayabilmesi için birçok ülkenin düzenleyici kurumlarından onay alması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği komisyonundan onayı alan şirket, son olarak Çin Piyasa Düzenleme Komisyonu’ndan da güzel haberi aldı.

Seeking Alpha tarafından bildirilene göre, Çin’in Piyasa Düzenleme Komisyonu, detaylı bir incelemenin ardından anlaşma için koşulsuz onay verdi. Brezilya, Suudi Arabistan, Şili, Japonya, Sırbistan, Güney Afrika ve Ukrayna anlaşmaya şimdiden onay verdikleri için Microsoft’un önündeki tek engel Birleşik Krallık gibi gözüküyor.

Henüz ABD komisyonunun nihai kararını vermediğini düşünürsek, Microsoft’un net şekilde ikna etmesi gereken iki adet komisyon bulunuyor. Birleşik Krallık Rekabet ve Ticaret Komisyonu daha önce Microsoft’tan Activision Blizzard’ın yalnızca belirli bir hissesini satın almasını talep etti. ABD düzenleyicileri ise detaylı incelemeye devam ediyor.

Bu anlaşma neden bu kadar onay gerektiriyor?

oyun dünyasının en büyük anlaşmalarından biri olarak göze çarpan Microsoft Activision Blizzard satın alımı, sektördeki pek çok oyun firmasına göre oldukça tehlikeli olarak düşünülüyor. Anlaşmanın en büyük karşıtı olarak nitelendirebileceğimiz Sony, rekabete aykırı olduğunu düşündüğü için anlaşmanın dava sürecinde etkin bir rol oynuyor.

call of duty

Call of Duty ve diğer Activision – Blizzard oyunları, oyun sektöründe oldukça büyük bir yer kapladığından şirketler bu oyunların Microsoft tekeline girmesini istemiyor. Bu nedenle ardı ardına açılan davalar sonrası anlaşma, rekabet kurumları tarafından inceleniyor.

Microsoft ise şirketlerin bu endişelerini gidermek adına pek çok taviz vermeye hazır durumda. Örnek olarak şirket, Sony ile Call of Duty’nin en az 10 yıl daha PlayStation’a çıkması için bir anlaşma sundu. NVIDIA ile bu anlaşmayı gerçekleştirdikten sonra, pek çok Microsoft oyununun GeForce Now’a ekleneceği duyuruldu.

Sonuç olarak bu anlaşmanın tamamlanması durumunda Microsoft, Call of Duty oyunlarının Xbox Game Pass’e ekleneceğini daha önceden duyurmuştu. Yaklaşık 1.5 senedir devam eden satın alma süreci, son aşamalarına gelmek üzere. Net bir satın alım tarihi bulunmasa da kararlar onaylanırsa birkaç ay içerisinde sürecin tamamlanacağı öngörülüyor.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir