Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mobil
  4. »
  5. iPhone üçüncü parti uygulama yüklemek ücretli olabilir!

iPhone üçüncü parti uygulama yüklemek ücretli olabilir!

Admin Admin - - 3 dk okuma süresi
9 0

Apple, geçtiğimiz birkaç ay boyunca AB ile birçok kez karşı karşıya geldi. AB’nin ortaya koyduğu Dijital Hizmetler Yasası sayesinde dev şirket, önce telefonlarına USB-C bağlantı noktası eklemek zorunda kaldı. Şimdi de üçüncü parti uygulama yüklemeye izin vermemesi nedeniyle darlanan Apple, sinirini kullanıcılardan çıkarabilir. iPhone cihazlara üçüncü parti uygulama yükleme ücretli mi olacak?

iPhone cihazlara üçüncü parti uygulamalar ne zaman yüklenebilecek?

Kullanıcıların App Store tarafından onaylanmayan yazılımları telefonlarına indirmelerini engelleyen iPhone’ların etrafındaki dijital duvar, Avrupa’da kırılmak üzere. Ancak yeni bir rapora göre Apple, halihazırda Avrupa Birliği (AB) yasalarının açtığı boşlukları kapatmayı planlıyor. Bu da, dışarıdan yüklemenin umduğumuz gibi ücretsiz olmama ihtimalini doğuruyor.

Öncelikle, aralarında Türkiye, Fransa, Almanya ve İspanya’nın da bulunduğu 27 Avrupa ülkesinden oluşan AB’nin Dijital Hizmetler Yasası üzerinde anlaşmaya vardığı Nisan 2022’ye geri dönelim. Aynı yılın Kasım ayında yürürlüğe giren yasa, Apple’ın iPhone’lara hangi uygulamaların indirilip indirilemeyeceğine ilişkin kontrolüyle ilgili sorunları çözmek için tasarlandı.

Bu yılın Mart ayına (2024) kadar platformların AB’nin kurallarına uyması gerekecek, aksi takdirde disiplin cezasıyla karşı karşıya kalacaklar. Yani iPhone cihazlara üçüncü parti uygulama yükleyebilmek için Mart ayını beklemek gerekecek.

Yasa sadece Apple için geçerli olmayacak. Android üreticisi Google ve diğer platformların da yeni kurallara uyması gerekecek. Ancak iPhone’lardan farklı olarak Android telefonlar, Google Play Store’da bulunmayan yazılımları zaten yükleyebiliyor. Bu işleme de dışarıdan yükleme adı veriliyor.

Apple, iPhone’ları daha güvenli ve nispeten virüssüz hale getirdiğini söyleyerek dışarıdan yükleme karşıtı duruşunu şiddetle savundu. Aynı şekilde Spotify da App Store’dan ek komisyonlar aldığı için buna şiddetle karşı çıktı ancak AB geri adım atmadı. Kararların Mart ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Apple’ın bundan ücret alıp almayacağı kesin değil ancak alma ihtimalinin olduğu söylenebilir.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir