Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. iPhone sahiplerini delirten sorun çözüldü: iOS 17 sayesinde!

iPhone sahiplerini delirten sorun çözüldü: iOS 17 sayesinde!

Admin Admin - - 3 dk okuma süresi
16 0

iPhone kullanıcılarının belki de en çok şikayet ettiği özelliklerden biri otomatik düzeltmedir. Birçok iOS kullanıcısı bu özellik yüzünden özellikle mesaj yazma sırasında sinir hastalıkları geçiriyor. Fakat sonunda Apple bu sorunu çözdü. İşte iOS otomatik düzeltme hatası ile ilgili detaylar…

Apple kullanıcıları artık ruh ve sinir hastalıkları polikliniklerine gitmeyecek: iOS 17 otomatik düzeltme sorununu çözdü!

iPhone kullanıcılarından duyduğumuz en büyük şikayetlerden biri şüphesiz otomatik düzeltme üzerinedir. Apple sonunda bu soruna bir çözüm üretti. Otomatik metin düzeltme artık yeni bir sistem ile çalışacak. Bu sayede iPhone kullanıcıları ruh ve sinir hastalıkları polikliniklerinden randevu almak zorunda kalmayacak.

Yeni otomatik düzeltme sistemi, her kullanıcı için kişiselleştirilmiş cihaz üzerinde makine öğrenimi modellerine dayalıdır. Yani öğrenme kabiliyetine sahip bir yapay zeka uygulaması. Bu sorunun aslında en temel nedeni dil farklılıklarıydı. Özellikle Türkçe gibi diller iOS otomatik metin düzeltme algoritması için ciddi bir zorluk oluşturuyordu.

Çünkü Türkçe gibi dillerde “eş anlamlılık” ve “yerleşik kalıplar” sıkça kullanılan dil özelliklerinden. Bu sebeple bir kelime birden fazla anlama gelebiliyor. İster istemez bu durum iOS yapay zekasında kafa karışıklığına yol açabiliyor. Siz “iyi uçuşlar” demek isterken iOS “iyi uçaklar” tarzı bir tepki veriyordu.

Apple bu sorunu çözmek adına iOS 17 içerisinde yapay zekayı iyileştirdi. Ve bir sonraki sürümlerde de bu iyileştirmeler devam edecek. Öncelikle “dil” konusunda yeni bir döneme geçti. Apple dünya dilleri içerisindeki kalıplara yeni yapay zekaya entegre etti ve cihaz sahibi bu yazılıma kendi dilindeki diğer kalıpları da öğretecek.

ios otomatik düzeltme

Ayrıca otomatik düzeltme eskisi gibi direkt kelimeyi değiştirmeyecek. Normalde kullananlar bilirler otomatik düzeltme siz onaylamadan kendisi kelimeyi düzeltiyordu. Ama artık size sadece bir alternatif sunacak. Ve siz istemeden o kelimeyi düzeltmeyecek. Eğer uygulama size yanlış bir kelime verdiye altındaki çizgiye basarak bunun bir hata olduğunu yapay zekaya belirtebileceksiniz.

Apple tüm bu iyileştirmelerin yanında yapay zekanın öğrenme gücünü de arttırdı. Yani daha karışık kalıplaşmış ifadelere hakim oldu diyebiliriz. Peki siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir