Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mobil
  4. »
  5. iPhone için Temiz Enerji Şarjı nedir?

iPhone için Temiz Enerji Şarjı nedir?

Admin Admin - - 2 dk okuma süresi
12 0

Apple, son yıllarda karbon emisyonuna yönelik önemli adımlar attı. 2030’a kadar ürünlerini karbon nötr şekilde üretmek isteyen şirket, son olarak iPhone’lara yeni bir şarj yöntemi ekledi. Peki iPhone kullanıcıların karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen ‘Temiz Enerji Şarjı‘ ne işe yarıyor?

iPhone için ‘Temiz Enerji Şarjı’ ne işe yarıyor?

Apple, şarj sırasında karbon ayak izini azaltacak “Temiz Enerji Şarjı” adlı yeni özelliğini erişime açtı. iOS 16.1 ile kullanıma sunulan özellik, temiz enerji kaynaklarının yaygın olduğu bölgelerde iPhone’ların daha akıllı şarj olmasını sağlayacak. Yerel şebekesinin emisyon verilerini kullanarak, temiz enerji üretiminin olduğu saatlerde şarj olacak.

Temiz Enerji Şarjı kullanıcılarda varsayılan olarak etkinleştirilmiş durumda. Ancak isteyen kullanıcılar, Ayarlar uygulamasının Pil bölümünden devre dışı bırakabilir. Özellik ayrıca kullanıcıların zaman içinde şarj alışkanlıklarını öğrenecek ve bu şekilde iPhone’u karbon emisyonlarının en düşük olduğu zamanlarda şarj edecek.

Temiz Enerji Şarjı, kullanıcıların cihazlarını sıkça şarj ettiği ev veya iş yeri gibi alanlarda otomatik olarak devreye girecek. Bu sayede şarj alışkanlıklarını öğrenecek ve karbon emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olacak.

Bu özelliğin düzgün çalışması için kullanıcıların Konum Servisleri, Sistem Özelleştirme ve Önemli Konumlar’ı etkinleştirmiş olması gerekiyor. Ancak bu özelliğin şimdilik sadece ABD’deki bazı eyaletlerde test edildiğini belirtelim.

Apple, kullanıcıların şarj sürelerini yerel enerji koşullarına göre optimize etmek istiyor. Bu sayede iPhone şarjını daha çevreci hale getirmeyi amaçlıyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir