Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Oyun
  4. »
  5. GTA 6 fragmanındaki “Joker”, Rockstar’dan 2 milyon dolar istiyor!

GTA 6 fragmanındaki “Joker”, Rockstar’dan 2 milyon dolar istiyor!

Admin Admin - - 4 dk okuma süresi
10 0

‘Florida Jokeri’ olarak da bilinen Lawrence Sullivan, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, merakla beklenen Grand Theft Auto 6’nın (GTA 6) yaratıcıları Rockstar Games’in, oyunun fragmanında kendisine benzetildiği iddiasıyla 1-2 milyon dolar borçlu olduğunu iddia etti.

GTA 6 da dahil olmak üzere tüm oyunların olayı, gerçek hayatın birer parodileri olmaları

GTA serisinin alamet-i farikası olan fragman, sosyal medyadaki çeşitli viral kliplerin parodisini yapıyor ancak Sullivan, oyundaki belirli bir karakterin kendisine esrarengiz bir benzerlik taşıdığına ikna olmuş durumda.

Sullivan, kendine özgü boyalı saçları ve yüz dövmeleriyle çektirdiği sabıka fotoğraflarının viral olmasıyla ün kazanmış ve kendisine ‘Florida Jokeri’ lakabı takılmıştı. GTA 6 fragmanındaki söz konusu karakterin mor saçları ve göz ve yanak çevresindeki benzer dövmeleri, Sullivan’ın ısrarla “Bu benim. İlham aldıkları kişi bu. Bu benim. Bu benim” demesine sebep oldu.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, Rockstar Games’in bir diyaloğa girmesi ya da kendisine yüklü bir tazminat ödemesi gerektiği konusunda ısrar ederek, “Hepiniz benim benzerliğimi aldınız. Hepiniz benim hayatımı aldınız” dedi.

Soldaki Florida Jokeri, sağdaki GTA 6 fragmanı

Bu maddi tazminat talebi Rockstar Games için bir ilk değil. Daha önce Grand Theft Auto V’in (GTA V) piyasaya sürülmesi sırasında aktris Lindsay Lohan, oyundaki küçük bir karakter için benzerliğini kullandıkları iddiasıyla şirketi dava etmeye çalışmıştı. Ancak mahkeme 2018 yılında Lohan’ın iddialarını reddetti ve karakteri “jenerik bir genç kadın” olarak değerlendirdi. Sullivan, en azından şu an itibariyle, Rockstar Games’e karşı yasal işlem başlatmadı.

Tartışmalar sürerken, gerçek dünyadaki bireyler ile video oyunlarındaki kurgusal karakterlerin kesişimi hakkında sorular ortaya çıkıyor. GTA 6 fragmanında gerçek dünyadaki muadili Florida kadar kaotik bir Vice City tasvir edilmiş olması, Sullivan’ın şikayetlerinin oyun için benzerlikle ilgili bir dizi tartışmanın sonuncusu olmayabileceğini düşündürüyor.

Sullivan’ın iddiasının yasal bir dayanağı olup olmadığını zaman gösterecek. Kendisine ayrıca Red Dead Redemption 2’de Arthur Morgan’ı canlandıran Roger Clark da cevap verdi: “Hiçbir zaman seninle iletişime geçmeyecekler. Sana verdikleri bu ünlenme şansını kullan ve 2 milyon dolardan vazgeç.”

Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir