Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal Medya
  4. »
  5. Eski TikTok yöneticisi şirkete dava açtı! İşte nedeni

Eski TikTok yöneticisi şirkete dava açtı! İşte nedeni

Admin Admin - - 2 dk okuma süresi
13 0

Son yılların en popüler uygulamaları arasında yer alan TikTok şimdi bir dava ile karşı karşıya. Hem de davayı açan eski bir yöneticisi. Peki TikTok’un en iyi kadın çalışanlarından birisi TikTok’a hangi sebeple dava açtı?

TikTok’a yaş ve cinsiyet ayrımı nedeniyle dava!

2019 yılında TikTok çalışanları arasında yerini alan Katie Ellen Puris, hızlı bir şekilde şirketin yüksek makamlarına ulaştı. Google ve Facebook gibi şirketlerine pazarlama becerilerini TikTok bünyesine katan Puris, şu günlerde TikTok ile yollarını ayırdı. Şirket içerisinde ciddi ayrımcılık olduğunu iddia eden Puris, yaşı nedeniyle kendisine farklı davranıldığını belirtti.

TikTok’un sahibi olan ByteDance‘in şirket içerisindeki kontrolü eline aldığını söyleyen Puris, şirketteki kadınların haksız yere işten çıkarıldığını dile getirdi. Yaşı ve konuşmaya istekli olması nedeniyle ByteDance tarafından olumsuz dönüşler aldığını bildiren davacı Puris, TikTok’un daha genç çalışanlarla çalışmak istediğini söyledi. Onların daha fazla yeni fikir getireceğine inanan şirket, söylentilere göre genç çalışanların daha kolay yönetilebileceğini de düşünüyor.

TikTok‘ta çalıştığı süre boyunca cinsel taciz ve baskı gibi sorunlarla nasıl başa çıkmaya çalıştığını anlatan Katie Ellen Puris, açtığı dava ile TikTok’taki işini kaybetti. Hal böyle olunca Puris’in açtığı dava daha ciddi bir yere taşındı diyebiliriz.

Her şirket gerek yönetim gerek çalışan tarafında sorunlar taşır. Ancak kadın ve yaşlı olmaları nedeniyle yöneticilerin dahi işten çıkarılması ya da baskı altına alınması doğru değil. Eğer iddialarında haklıysa, Puris ByteDance’e büyük bir darbe vurabilir. Ya da bu durum şirketin çalışanlar üstünde oluşturduğu baskıyı tamamen kaldırabilir. Bakalım TikTok bu dava ile nasıl başa çıkacak?

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir