Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Oyun
  4. »
  5. Baldur’s Gate 3 şimdiden yılın oyunu olmaya aday

Baldur’s Gate 3 şimdiden yılın oyunu olmaya aday

Admin Admin - - 3 dk okuma süresi
14 0

2022’nin Şubat ayında çıkan Elden Ring, çıkar çıkmaz hem eleştirmenler hem de oyuncular tarafından ‘iyi değerlendirme’ bombardımanına tutulmuştu. O zamandan yılın oyunu olacağı anlaşılmıştı. Bu yıl da benzer bir ilgiyi Baldur’s Gate 3’e karşı görüyoruz.

Baldur’s Gate 3, Metacritic’te 97 skora sahip

Özellikle Türkiye’deki fiyatlandırması ve Türkçe dil desteğiyle birlikte Türk oyuncuların da gönlünde taht kurmayı başaran Baldur’s Gate 3, zar atmalı bir rol yapma oyunu olmasına rağmen tüm dünyada büyük bir popülariteye kısa sürede kavuştu.

Bu durum tabii ki oyunun platformlardaki değerlendirmelerine de yansıdı. Bir oyunun herhangi bir sürümünün her platformdaki değerlendirmelerini alıp ortalamasını sunan emektar platform Metacritic, Baldur’s Gate 3’ün de notunu verdi.

Notunu vermesiyle anlaşıldı ki Baldur’s Gate 3, tüm platformlarda 2023 yılının en iyi değerlendirmeye sahip oyunu oldu. 26 eleştirmen tarafından değerlendirilen oyun 97 skora sahip. Normalde böyle oyunlarda oyuncuların değerlendirmesi düşük, eleştirmenlerinki yüksek olur.

baldur's gate 3

Ancak Baldur’s Gate 3’ün oyuncular tarafından yapılan 5.496 değerlendirmesinde sahip olduğu puan ortalaması ise 9.1. Listede geri bıraktığı oyunlar arasında The Legend of Zelda: Tears of Kingdom, The Witcher 3: Wild Hunt – Complete Edition, Resident Evil 4 Remake, Street Fighter 6 ve Diablo 4 gibi kuvvetli yapımlar bulunuyor.

Bu arada Baldur’s Gate 3, Metacritic’teki tüm zamanların en iyi değerlendirmeye sahip 100 oyunu listesinde de 15. sırada yer alıyor.

Elden Ring, 2022’de Şubat ayında ‘ben yılın oyunuyum’ demişti ve gerçekten de her yıl Aralık ayında gerçekleştirilen Yılın Oyunu Ödül Töreni’nde ödüle laik görülmüştü. Baldur’s Gate 3, ödül törenine 5 aya kala çıktı.

Günümüzde oyunlar neredeyse her zaman sorunlu çıktığı için bunların düzeltilip tam bir ürün haline getirilmesi zaman alıyor. Ancak Baldur’s Gate 3’ün böyle bir sorunu yok zira neredeyse tek bir teknik kusuru olmadan piyasaya çıktı. Bu da Yılın Oyunu Ödül Törenine giden süreçte engelsiz bir yol demek.

Sizin şimdiye kadar çıkan oyunlar arasından 2023 Yılın Ödülü Oyunu adayınız hangisi? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir