Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Asus, Computex 2023’te yeni ürünlerini görücüye çıkardı

Asus, Computex 2023’te yeni ürünlerini görücüye çıkardı

Admin Admin - - 13 dk okuma süresi
10 0

Dünyanın ben büyük bilgisayar üreticilerinden biri olan Asus, teknoloji fuarı Computex 2023’te dizüstü bilgisayarları ve birçok heyecan verici yenilikleri duyurmanın yanı sıra sürdürülebilirlik konusunda hayata geçirdiği çalışmaları da paylaştı. Asus ve Republic of Gamers (ROG), ziyaretçilerin özel uygulamalı testlerle keşfetmeleri ve deneyimlemeleri için çok sayıda yenilikçi oyun ürününü da standlarında sergiledi.

Asus’ta öne çıkan özellikler

Dünyanın en ince OLED dizüstü bilgisayarı olan Zenbook S 13 OLED, karbon nötr olacak şekilde üretilmiş zarif ve stil sahibi bir dizüstü bilgisayarı olmasıyla tüketici bilgisayarı kategorisinin yıldız ürünlerinden biri olarak boy gösterdi. ExpertBook B9 OLED, yüksek performanslı, uzun ömürlü pili ve ultra hafif ağırlığıyla dünyanın en hafif 14 inç OLED iş dizüstü bilgisayarı ise en iyisini talep eden iş profesyonellerinden tam not aldı. Eğitim dünyası için tasarlanan dünyanın ilk 14 inç 2’si 1 arada sağlam dizüstü bilgisayarı Asus BR1402F fuarın öne çıkan bilgisayarlarından biri oldu.

Asus, oyuncular için ROG, oyun dizüstü bilgisayarları, ROG’nin akıllı soğutma teknolojisi ve Nebula HDR ekranı ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çok sayıda oyun yeniliğini sergiledi. Ziyaretçiler, taşınabilir oyun oynamayı tamamen yeni bir seviyeye taşıyan yeni ROG Ally avuç içi oyun bilgisayarının uygulamalı testini de deneyimleme fırsatı buldu.

Odağında sürdürülebilirlik var

Tüm iş süreçlerinde kendini sürdürülebilirliğe adayan Asus, çevresel ayak izini azaltmak için sürekli olarak yenilikçi yöntemler deniyor. Asus’un bu yaklaşımı iklim eylemi, döngüsel ekonomi, sorumlu üretim ve değer yaratma olarak dört ana ilke etrafında dönüyor. ASUS, 2035 yılına kadar, tüm küresel operasyonlarında %100 yenilenebilir enerji kullanımına sahip olmayı ve 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşmayı hedefliyor.

Ek olarak, 2022 boyunca Asus dizüstü bilgisayarlar ENERGY STAR verimlilik standartlarını ortalama %34 oranında aştı. Asus, hedefine ulaşabilmek için, dünyanın ilk ticari karbon ayak izi ve karbon nötr dizüstü bilgisayarı ExpertBook B9 (B9400) ve dünyanın en ince aynı zamanda karbon nötr olan OLED dizüstü bilgisayarı Zenbook S 13 OLED’i (UX5304) üretti.

Bu ürünler, tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastik, endüstriyel geri dönüştürülmüş metal, FSC Mix sertifikalı ambalaj gibi çok sayıda çevre dostu malzeme içerirken emisyonları dengelemek için doğaya dayalı karbon kredileri kullanıyor.

Son teknoloji ticari çözümler

Bu yılki Computex etkinliğinde Asus, modern işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış bir dizi etkileyici ticari çözümü sergiledi. Öne çıkan teknolojiler arasında, her ikisi de birinci sınıf performans ve şık, profesyonel tasarımlar sunan ExpertBook B9 OLED (B9403) ve ExpertBook B5 OLED (B5602) dizüstü bilgisayarlar yer alıyor.

ExpertBook B9 OLED, olağanüstü görüntü kalitesi talep eden profesyoneller için 2,8K çözünürlüğe sahip 14 inç OLED ekrana sahiptir. Yalnızca 990 g ağırlığı ve 15,78 mm’lik ince profiliyle son derece portatif ve taşıması kolay. ExpertBook B5 OLED ise günlük kullanım için güvenilir bir dizüstü bilgisayara ihtiyaç duyan profesyoneller için tasarlandı.

Yalnızca 1,4 kg ağırlığındaki ExpertBook B5 OLED, 4K OLED ekrana sahip ve 13. Nesil Intel Core i7 işlemciyle çalışan dünyanın en hafif 16 inç iş dizüstü bilgisayarı. Ayrıca bu yıl, modern BT yönetimi için iki eksiksiz hizmet olan ASUS Ön Dağıtım Hizmeti (APDS) ve ASUS Endpoint Management Service (AEMS) tanıtıldı. Bu iş çözümü hizmetleri, işletmelerin hassas verilerini korumalarına ve BT operasyonlarını düzene sokmalarına yardımcı olmak için bir dizi kurumsal düzeyde güvenlik ve yönetim araçları sunuyor.

Kullanıcı dostu teknolojilere sahip yeni bir seri

Asus, en yeni Zenbook ve Vivobook serisi dizüstü bilgisayarlarla yenilik ve en son teknolojiyi sunma taahhüdünü bir kez daha gösterdi. Öne çıkanlar arasında, dizüstü bilgisayar ekranlarındaki en son yenilik olan, benzeri görülmemiş görsel kalite sunan ASUS Lumina OLED teknolojisi var. Asus Lumina OLED, artık tüm Asus 2023 OLED modellerinde mevcut.

Daha yüksek kontrast aralığı ve daha geniş renk aralığı gibi geleneksel OLED ekran avantajlarının ötesinde, ASUS Lumina OLED ekranlar Pantone® onaylı ve gerçek siyahlar için VESA DisplayHDR™ sertfikalı. Ek olarak, ASUS Splendid özelleştirilmiş renk gamı, OLED güç tasarrufu ve ASUS Tru2life teknolojisi, daha iyi ve daha akıllı araçlar sunmaya yardımcı oluyor. Ayrıca, TUV düşük mavi ışık sertifikası, ASUS OLED Care yanma önleme ve ABD askeri sınıfı dayanıklılık, cihazları daha güvenilir kılarken zaman içinde kalite ve konforun korunmasına da imkan sunuyor.

Computex 2023’te sunulan en etkileyici ince ve hafif modeller arasında, dünyanın en ince OLED dizüstü bilgisayarı olan Zenbook S 13 OLED (UX5304), karbon nötr olmasının yanı sıra yalnızca 1 kg ağırlığında ve 1 cm kalınlığında. Aşınma direnci, korozyona karşı koruma ve termal yönetim sağlayan devrim niteliğinde bir Plazma Seramik Alüminyum kapağa sahip olan cihaz, Dolby Vision, Pantone onaylı renk işleme, VESA DisplayHDR True Black 500 sertifikası ve uzun ömürlü 63 Wh pil ile 16:10 2,8K OLED NanoEdge ekran gibi bir dizi kullanıcı dostu özellik barındırıyor.

ASUS ayrıca aralarında ASUS Vivobook S 15 OLED’in (K5504) olduğu genç, modaya uygun, ince ve hafif OLED dizüstü bilgisayarlarını da sergiledi. Dikkat çekici renkli modeller her görevi yerine getirebilen Intel® Core i9-13900H işlemciler tarafından destekleniyor. Vivobook S 15 OLED, Intel Evo™ sertifikalı ve uzun ömürlü pil ömrü, hızlı bağlantı ve günlük yaşam için gerekli tüm özellikleri sağlayabiliyor. 2,8K 120 Hz OLED HDR NanoEdge ekran, %88’e varan ekran-gövde oranı panelleri ve Harman Kardon sertifikalı ses sistemi özelliklerine sahip bu dizüstü bilgisayarlar kolay taşınabilirlik için üretildi.

Vivobook S 15 OLED, ASUS ve efsanevi sokak giyim markası A Bathing Ape arasındaki özel bir iş birliği ile yakında piyasada olacak BAPE Sürümü ile öne çıkıyor. Bu sınırlı sayıda dizüstü bilgisayar, özel kamuflaj tasarımları ve beraberindeki aksesuarlarla Vivobook’un canlı stilini ikonik moda markası BAPE estetiğiyle birleştiriyor.

ASUS, üstün ses performansı sunmak üzere Vivobook serisinde ses teknolojisi Dirac ile ortaklık kurdu. Dirac tarafından tasarlanmış ses sistemi, daha geniş ve daha derin bir ses ortamıyla dizüstü bilgisayarların tam ses potansiyelini açığa çıkararak sürükleyici, net ve dengeli bir ses deneyimi yaşatıyor.

Uzun süreli güvenilirlik ve dayanıklılık sağlamak için tüm yeni ASUS tüketici dizüstü bilgisayar modelleri, 12 test yöntemini ve 26 test prosedürünü kapsayan sıkı MIL-STD 810H ABD askeri sınıfı testlerine tabi tutuldu.

İçerik üreticileri için ASUS çözümleri

ASUS, dizüstü bilgisayarlar çok daha fazlası dahil olmak üzere güçlü bir içerik oluşturucu çözümlerinden oluşan eksiksiz paketiyle içerik oluşturma dünyasında devrim yaratıyor. ASUS, bir dizüstü bilgisayarda sürükleyici 3D deneyimlere olanak tanıyan dünyanın ilk gözlüksüz (otostereoskopik) 3D OLED teknolojisi ASUS Spatial Vision’ı da yakından tanıttı.

Bu özellik, bir lentiküler lens ve gelişmiş göz izleme kamera teknolojisiyle ekranın her bir göz için farklı görüntüler oluşturmasını sağlayarak otostereoskopik bir 3D görüntü elde edilmesini sağlıyor. Kullanıcılar ayrıca 2D ve 3D arasında zahmetsizce geçiş yapabiliyor.

Yaratıcılar için bir diğer etkileyici ince ve hafif çözüm de Intel ile ortaklığı ve ASUS Supernova Modül Üzerinde Sistem (SoM) tasarımı sayesinde şimdiye kadarki en güçlü Zenbook olan Zenbook Pro 16X OLED (UX7602BZ). Zenbook Pro 16X OLED, dünya lideri 16:10 3.2K 120 Hz OLED HDR NanoEdge dokunmatik ekrana sahip olmasının yanı sıra Aktif Aerodinamik Sistem Ultra (AAS Ultra) mekanizması, rahat bir yazma açısı sağlayan ve maksimum sistem soğutması sağlayan otomatik eğimli klavyesiyle verimli bir çalışma deneyimi sunuyor.

Oyunculara Rog Ally sürprizi

ROG’un bu yılki en heyecan verici ürünlerinden biri de ROG Ally (RC71L) avuç içi oyun bilgisayarı. AMD Ryzen Z1 Extreme işlemciye kadar güç sağlayan ve AMD FreeSync Premium destekli 120 Hz FHD (1080p) panele sahip ROG Ally, AAA ve bağımsız oyunları kolaylıkla çalıştırabiliyor. Ayrıca cihaz, depolama kapasitesini daha da artırmak için 16 GB yüksek hızlı LPDDR5 6400 MHz bellek, 512 GB PCIe Gen 4 depolama ve UHS-II microSD kart okuyucu ile donatıldı.

ROG Ally, Ally’nin her yönde serin kalmasını sağlamak için ultra ince ısı emici kanatçıkları ve yüksek sürtünmeli ısı boruları içeren çift fanlı bir sistem kullanan Zero Gravity termal sistemine sahip. ROG Ally, NVIDIA GeForce RTX 4090 dizüstü bilgisayar GPU’suna kadar destekleyen bir XG Mobil harici GPU ile de eşleşebiliyor. Canavar özellikleri ve endüstri liderleriyle olan ortaklıkları ile ROG Ally, elde taşınan en iyi oyun makinesi olmaya aday.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir