Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Apple’ın sessizce yayınladığı yapay zekâ modeli ortaya çıktı!

Apple’ın sessizce yayınladığı yapay zekâ modeli ortaya çıktı!

Admin Admin - - 3 dk okuma süresi
10 0

Yapay zekâ teknolojisi günümüzde pek çok alanda yer alıyor. Bu nedenle de teknoloji şirketleri de bu teknolojiyi kendi ürünlerine katmayı tercih ediyor. Söz konusu şirketlerden biri de Apple oluyor. Haberlere göre şirket, sessiz bir şekilde “Ferret” adlı yapay zekâ dik modelini yayımladı.

Apple, yapay zekâ dil modeli Ferret’i ekim ayında kullanıma sundu!

Bu yılın en büyük teknolojilerinden biri hiç şüphesiz yapay zekâ ürünleri oldu. Pek çok teknoloji şirketinin katıldığı bu furyaya katılan isimlerden biri de Apple oldu. Ortaya çıkan iddialara göre şirket, sessiz bir şekilde kendi yapay zekâ dil modelini yayımladı.

Normalde Apple’ın herhangi bir yapay zekâ modeli yayımlamadığını biliyoruz. Ancak durum pek de öyle değil. Son çıkanlara göre Apple aslında ekim ayında açık kaynak kodlu geniş dil modeli olan “Ferret” i yayımlamış. Söz konusu bu çalışma Apple mühendisleri ve Columbia Üniversitesinin ortak bir çalışması.

Bu yapay zekâ modelinin amacı ise şimdilik kullanıcıların her istediğini yapmak değil. Ekip, şimdilik bu modelin sadece araştırmalar için kullanılmasın istiyor. Nedeni de dil modelini eğitmek için milyonlarca veriye ihtiyaç duyması oluyordu.

Öte yandan dil modelinin bir görüntüsü de yer alıyor Bu görüntünün sol üst kısmında fotoğraftaki hayvanın ne olduğuna dair bir bilgi veriyor. Aynı şekilde sol alt kısımda da görseldeki yemeğin nasıl yapılacağına dair bilgiler sunuyor.

Kimsenin haberi yok! Apple'ın sessizce yayınladığı yapay zekâ modeli ortaya çıktı

Aynı zamanda Ferret modelinin sessiz bir şekilde sunulması ilerleyen zamanlarda iPhone ve Mac gibi ürünlere de gelme ihtimali anlamı taşıyor. Yine de yapay zekâ modelinin iPhone’da neler sunacağı hakkında konuşmak için çok erken. Aynı şekilde ilerleyen zamanlarda konuyla ilgili daha fazla bilginin gelmesi muhtemel.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir