Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Apple sadece yapay zeka sunucularına 5 milyar dolar ayırdı

Apple sadece yapay zeka sunucularına 5 milyar dolar ayırdı

Admin Admin - - 2 dk okuma süresi
9 0

Yapay zeka yarışında geri planda kalan Apple, şirket içerisindeki çalışmalarını hızlandırdı. Buna göre önümüzdeki yıllara yönelik yapay zeka sunucularına yatırım yapıldığı iddia edildi. İlk aşamada Apple’ın 5 milyar dolarlık sunucu kurduğu belirtildi.

Apple, iki yılda 5,75 milyar dolarlık yapay zeka sunucusu alacak

Yeni tahminlere göre Apple, önümüzdeki iki yıl içinde yapay zeka yatırımlarını büyük ölçüde artırmış olacak. teknoloji devinin, yapay zeka sunucularına yapacağı toplam harcamanın 5 milyar doları aşacağı öngörülüyor.

Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo, yatırımcılara gönderdiği bir notta, şirketin 2023 bitmeden 2 ila 3 bin arasında yapay zeka sunucusu satın almayı planladığını belirtti. Bu rakamın 2024’te ise 18 ila 20 bin seviyesine yükseleceğini açıkladı.

Kuo, Nvidia’dan alınacak üst düzey yapay zeka sunucusunun ortalama 250 bin dolara mal olacağını düşünüyor. Buna göre şirketin harcamaları 2023’te yaklaşık 620 milyon dolara ulaşacak. Ancak asıl büyük harcama ise 2024 için öngörülüyor. Apple’ın sunucu alımlarının yalnızca bir yılda 4,75 milyar doları bulması bekleniyor.

Bu da Apple’ın ChatGPT benzeri üretken yapay zeka ve diğer teknolojilerdeki yeteneklerini hızla artırmak istediğini ortaya koydu. Yapay zeka altyapısı için öngörülen iki yıllık harcamanın 5,37 milyar dolara ulaşması mümkün görünüyor.

Kuo, Apple’ın sunucu siparişlerinin Meta ve Microsoft gibi diğer devlerle karşılaştırıldığında hala düşük olduğunun altını çizdi. Örnek vermek gerekirse Meta, 2024’te yaklaşık 40 bin yapay zeka sunucusu satın alacakken, Microsoft ise 100 bine ulaşacak.

Sizin bu konuyla ilgili düşüncelerinizi nelerdir? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir