Sozcuk.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Oyun
  4. »
  5. 100 liralık hesap makinesinde Doom Eternal oynadılar!

100 liralık hesap makinesinde Doom Eternal oynadılar!

Admin Admin - - 2 dk okuma süresi
11 0

Son dönemlerde popüler aksiyon oyunu Doom’un beklenmedik cihazlarda çalıştırıldığını gördük. Mühendisler, McDonald’s kiosklarından tuşlu telefonlara kadar birçok teknolojik alette Doom oynamayı başardı. Son olarak ise Doom Eternal 10 dolarlık bir hesap makinesinde çalıştırıldı.

Hesap makinesine Android kurup Doom Eternal çalıştırdı

Android işletim sistemine sahip hesap makinesi Doom Eternal’ı çalıştırdı. GHLBD isimli hesap makinesi modeli, 10 dolarlık fiyat etiketiyle Doom’un oynanabileceği en ucuz cihazlardan biri gibi görünüyor. Tek renkli LCD ekrana sahip olan GHLBD, dokunmatik ekrana yer veriyor.

Doom oynatan hesap makinesi gücünü 32 bit dört çekirdekli Allwinner A50 işlemci ve 1 GB RAM’den alıyor. Etkileyici bir ekrana sahip olsa da, GHLBD’nin bilimsel hesaplamalar için bile geliştirilmediğini söylemek gerekiyor. Geliştiriciler ise cihaza Android 9 yükleyerek “oyun canavarı” haline getirdi.

Geliştiriciler, hesap makinesine Android 9 kurmayı başardıktan sonra bir emülatör yükledi. Bu sayede NES, N64, Dreamcast ve PSP gibi klasik oyun konsollarında yer alan yapımları çalıştırdı. Bu testler içerisinde 1993 yapım Doom ve ilginç şekilde Doom Eternal da yer alıyordu.

Ancak Doom Eternal gibi yapımların cihaz üzerinde çalıştırılmadığını belirtelim. Geliştirici, Steam kütüphanesine erişim sağlayan Steam Link gibi bulut servislerine bağlanarak bu yapımları oynamayı başardı.

GHLBD hesap makinesinin Android uyumlu olması aslında teknoloji dünyasını şaşırttı. Oldukça eski bir işlemciye sahip olan cihaz, bilimsel hesaplama yapmak için bile kullanılmıyor.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: shiftdelete.net

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir